Neobična vjerovanja o koprivi: Štiti od zla i upija negativnost

Od bronzanog doba kopriva je ljudima pružala vlakna za tkanje tkanina, platna i papira. Njena vlakna su tako snažna da su u grobnicama ekshumiranim 2000 godina kasnije pronađena još uvijek netaknuta odjeća od koprive. Zato i folklor širom svijeta povezuje simbol koprive sa snažnom zaštitom. Kopriva je prisutna i u mitologiji i povezivala se sa bogovima. U bajkama joj se pripisuju čarobna svojstva, a anđeo na slici Alberta Direra upravo koprivu prinosi kao dar Bogu.

Hans Kristijan Andersen u svojoj bajci Divlji labudovi koja je objavljena 1838. godine spominje koprivu. Da bi spasila svoju braću od čarolije koju je bacila zla kraljica na njih princezu vila upućuje da satka za njih kapute od koprive. Ona ih plete, ali ne uspijeva da završi rukav na zadnjem kaputu, a zatim baca kapute na svoju braću labudove koji se transformišu u mladiće, osim najmlađeg sa nepotpunim kaputom, kome je na mjestu jedne ruke ostalo krilo.

U norveškom mitu, kopriva je povezana sa Torom, bogom groma i sa Lokijem, bogom vatre i prevare čija je čarobna ribarska mreža napravljena od njih. Kopriva je biljka simbol slovenskog boga munje i groma Peruna. Kelti su vjerovali da debeli sastojci koprive ukazuju na to da se u blizini nalaze staništa vila, a ubod koprive štiti od vilinske pakosti, crne magije i drugih oblika čarobnjaštva.

Stari Sloveni su zrele i stare koprive najčešće koristili u magiji. Vjerovali su da ubod koprive predstavlja odlično sredstvo protiv zlog oka. Zato su sjemenke koprive spaljivane na vrhu vrućeg uglja, a nastali dim je korišćen za kađenje kuće i proterivanje zlih duhova. Takođe, je korišćena za zaštitu od zlonamjernih vještica i bila postavljana ispod stopala začarane osobe kako je zli duhovi ne bi vukli u Drugi svijet. Metle napravljene od koprive korišćene su za čišćenje poda u ukletoj kući kako bi se iz nje proteralo zlo, a otirači od koprive su stavljani ispred kućnog praga jer se vjerovalo da upijaju negativnost svakog posjetioca i čine ga bezopasnim za domaćine. U magiji se tkanina od koprive i konac koriste da bi se zaštitilo od zlonamjernih vještica.

Kao i u keltskim predstavama, kopriva je služila kao čuvar praga drevnih indijanskih plemena. Ona je bila jedna od nekoliko biljaka koje su se smatrale izvorom snage snova, a ubodi koprive pripremali su osobu za snove. Svako dijete iz plemena koje je željelo da nauči čarobnjaštvo moralo je da hoda po koprivama.

Izvor i foto: Cdm

Tekst objavila: Ljilja Brajković